DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 21. ledna 2015

Home » » Recenze/review - HALBERD – Remnants of Crumbling (2014)

Recenze/review - HALBERD – Remnants of Crumbling (2014)


HALBERD – Remnants of Crumbling
digital 2014, vlastní vydání

Procházíte nekonečným spáleništěm. Okolo doutnají poslední zbytky domů a ve vzduchu se jako ozvěna vznáší jekot upálených. Jako by byly všude cítit příběhy jednotlivých nebožáků. Dlouho se mluvilo o odhozené cigaretě, někdo dokonce tvrdil, že to byla porucha na jednom zařízení. Moc jich nepřežilo. Nejhorší bylo setkání s jedním starcem, který už viděl mnohé. Ten mluvil o plamenech pekelných. A měl pravdu. Kdo mohl dopředu tušit, že si nahoře ve vsi, v dřevěné chalupě, jeden postarší metalista přinese domů doom/deathovou nahrávku mezinárodně obsazených HALBERD? Kdo věděl, že jejich CD způsobuje samovznícení? Nevěděl to nikdo. Není divu, kapela vydala loni teprve svoje první album a tak je pro mnohé velkou neznámou. Dokonce i já, který proleze nejednu záhrobní skulinu, jsem nejdříve tápal, něco mlhavě tušil a album si přinesl domů vlastně jen díky doporučení kamaráda. Usedl jsem do svého death metalového křesla, zapnul play a pak jsem málem shořel.

HALBERD hrají temný, zákeřně nakažlivý death metal spíše staršího provedení. Hodně ho kombinují s doom metalem, ale nezapomínají i na občasné blackové úkroky stranou. Kapela, složená z muzikantů z Kanady, Anglie a Kolumbie je vlastně takovým setkáním podobně naladěných hudebníků, kteří si dali za úkol jediné, spálit a následně nechat zmrznout všechno živé, co se ocitne v okruhu několik kilometrů od jejich alba. Vlivů, ze kterých pánové čerpali, je velmi mnoho a co jsem si „testoval“ desku na svých kamarádech, tak každý v ní slyšel trošku něco jiného. Já bych zmínil snad BOLT THROWER, MORBID ANGEL, ENTOMBED, chvílemi dokonce NAPALM DEATH, ale hlavně CELTIC FROST, TRIPTYKON, HOODED MENACE, vokálně pak CARCASS. Velkým plusem je mix od Charlese Wonga, který dodal skladbám snad ještě větší okultní rozměr, než měly v syrovém stavu. O obalu, který znázorňuje hořící město, které sleduje několik jezdců, netřeba příliš mluvit. Schválně si ho dejte na plochu svého monitoru při poslechu a uvidíte, co s vámi bude dělat (podepsán je pod ním Milan Novakovič). Ve mně evokoval až hmatatelný pocit právě viděných hořících domů. Někdy jsem dokonce cítil pach spáleného masa.
Opatrně našlapuji, abych si nespálil svoje boty a říkám si, že to opravdu musely být plameny pekelné. A to teď nemyslím nějakou pózu, tolik častou u mnohých kapel, ale opravdový žár, vůně čerstvé smrti a beznaděj. Když pak nacházím u jedné polorozbořené zdi panenku s ohořelou tváří, moc dobře vím, že na tomhle místě bude ještě dlouho slyšet nepříjemný smích a následné nekonečné bědování. Za ranního rozbřesku budete moci spatřit plačící duchy nemrtvých. Spolu s kapelou během těch 40 minut smutku několikrát zemřete, znovu se narodíte a zoceleni neustálým převtělováním nakonec pochopíte, že váš prach vznášející se ve vzduchu je jen zrnkem písku v nekonečném vesmíru. Motáme se v kruhu, spínáme ruce k nebesům, i když nevěřící, tak v bolestivých časech šeptáme slova modliteb. HALBERD nám nepřinášejí rozhřešení, ale nekonečný popis lidského utrpení. Jejich andělé mají sice ohořelá křídla a připomínají raněné ptáky, ale jsou alespoň uvěřitelnější, než jejich kolegové v kostelních chrámech. Je to zvláštní, co ve mně dovede některá muzika spustit za obrazy, ale nemohu si pomoct, jsem jen pouhým posluchačem, kterému bylo umožněno nahlédnout za oponu téhle kapely/projektu.„Remnants of Crumbling“ je pro mě deskou, ke které jsem si získal osobní vztah. Je mou ranní modlitbou při cestě do práce, večerním odříkáním (pokáním) i noční můrou. Je smutná, převážně pomalá a připomíná mi mlhu válející se nad močálem. Je nasáklá krví, tmou a lidským utrpením. I když prvotina, zařazuji si ji na přední místo svého doom/deathového žebříčku. Cítím z ní totiž obrovský kus bolesti, nekonečné umírání, rozžhavenou lávu, vařící se pro nás v kotli i řev těch, kterým nebylo dovoleno přejít na druhou stranu. Album, po kterém zůstane jen strach a spáleniště! Skvěle!Asphyx says:

"Remnants of Crumbling" is an album, that I formed a personal attachment to. It is my morning prayer on the way to work, evening penance and nightmare. It is sad, mostly slow and reminds me rolling mist over a swamp. It is soaked up with blood, darkness and human suffering. I feel it is a huge piece of pain, endless dying, red-hot lava, boiling for us in a cauldron and roar of those who were not allowed to go to the other side. After this death doom album are left fear and burnt only! Great!


Seznam skladeb:

  1. Northern Bloodletting
  2. Barghash's Poison
  3. Ignorance of Morbidity
  4. Dead Horses Cavalry

Čas: 41:02


Sestava/band:


Alexandre Ferland - vocals, additional lyrics
Andrés Felipe Murillo - lead guitars, drum programming, additional vocals
Antoine Richard - lyrics, art direction
Charles Wong - guitars, bass, keyboards, drum programming, songwriting
Share this games :