DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 17. května 2015

Home » » Rozhovor/interview - FATALITY - Hrajeme a skládáme hudbu, která nás baví, na které jsme vyrostli a která nás samotné oslovuje!

Rozhovor/interview - FATALITY - Hrajeme a skládáme hudbu, která nás baví, na které jsme vyrostli a která nás samotné oslovuje!


FOR ENGLISH PLEASE SCROLL DOWN!

czech version


Ave FATALITY! Máte už nějakou dobu venku novou desku s názvem „Bloody Hate“. Jak se na ní díváš teď, s lehkým odstupem? Vím, že to není příliš oblíbená otázka, ale kdybyste měli možnost, doladili, změnili byste něco? Jaké jsou vůbec ohlasy od fanoušků, jak jste dopadli v recenzích a jak se album prodává?

Satan: Změnil bych pouze barvy hlasu, CD jsem nazpíval hodně growlingově, ale na koncertech používám víc výšky.  Z mého pohledu jsou ohlasy fanoušků skvělé, což je pro nás nejdůležitější.  Co se týče recenzí …… no jak to říct, většina velice kladných, pouze dvě se objevily s negativním výsledkem. U těch negativních se k nám doneslo, že minimálně jeden z recenzujících naše CD vůbec neslyšel.

První, čím deska zaujme, je skvělý obal od Jaromíra „Deathera“ Bezruče. Jakým způsobem probíhala spolupráce? Celý booklet je protkán příběhem vraha a jeho obětí. Kdo s tím nápadem přišel? Posílali jste třeba Deatherovi dopředu nějaké songy pro inspiraci nebo jste vybírali z již připravených prací?

Satan: Původní Jardův návrh byl odvozen pouze od vizuální stránky mé masky, která se objevila na přebalu CD. S tím jsme se moc neztotožnili. Proběhla komunikace ohledně obsahu textů a pak už se otevřela krásně morbidní Jardova mysl, která nás zasypala nápady, a společně jsme vše doladili k oboustranné spokojenosti. Jedinou věc, kterou jsme po Jardovi vyžadovali, bylo zabarvení obalu do ruda.


Osobně se mi hodně líbí syrový zvuk Studio Kwlsound Design. Kdo stál za výsledným mixem a masteringem? Při poslechu jsem si zavzpomínal na stará alba INTERNAL BLEEDING. Na české poměry hodně surové, kruté a chladné. Na druhou stranu, četl jsem něco i o tom, že je to moc velký „old school“.  Jak to vidíte vy?

Maris:Tak za vším stál Igor Mores, na začátku jsme si řekli naši představu o zvuku a Igor se snažil toho docílit. Mám rád old school, je mi k srdci nejblíže, takže to vidím pozitivně. Prostě každému se nezavděčíš, děláme muziku, jak  cítíme my.

Snem každé kapely je vyrazit i za hranice. Death metal je zrovna styl, kterému v Čechách zase tolik pšenka nekvete. Máte po těch letech (od roku 1992) vytyčený nějaký směr, metu, kam byste se chtěli dostat? Pro někoho je to nějaký větší festival řekněme v Německu. Jiný se chce dostat k Nuclear Blast. Jak je tomu u vás?

Maris:Tak nemáme nic vytyčené, určitě zahrát si venku a dostat se do podvědomí i v zahraničí a dostat se pod dobrou nahrávací společnost, co pro kapelu něco udělá, je snem každého muzikanta. Chtěli jsme se vždy dostat na Brutal Assault, to se nám ale bohužel nedaří. Tak uvidíme, co se nám podaří v budoucnu. Hlavně chceme koncertovat a dostat se na české scéně do povědomí.


Už jsem zmínil, že v dnešní době můžete být označováni nálepkou „old school death metal“. Podobnou muziku dnes poslouchají lidé, kterým je buď okolo třiceti nebo víc. Někdy si říkám, že na koncertech to vypadá jak na srazu starších a pokročilých. Co ale mladá generace? Myslíš, že jim může vaše hudba něco říct? Doba se hodně změnila. Stahují se MP3, nosiče se nekupují. Museli jste třeba nějak změnit přístup?

Satan: :D :D si teď připadám jak stařec nad hrobem. Ne teď vážně. Hrajeme a skládáme hudbu, která nás baví, na které jsme vyrostli a která nás samotné oslovuje. Na koncerty chodí asi všechny možné generace, pařil na nás dokonce 60-letý pán a vedle něj 15-letý kluk. A tím pařením opravdu myslím kroucení hlavou :D V první chvíli jsem myslel, že je to jen recese. Ale ten pán za mnou po koncertě přišel a řekl mi: „Byli jste super!“ Pro mne neskutečně hřejivý pocit.

Je pravda, že mladou generaci spíš berou novější styly jako Metal Core, Grind Core,atd. Ale jsou i výjimky, které na naše koncerty chodí pravidelně a o to víc nás to těší. Přístup jsme příliš nezměnili, pořád je pravidlem, že kapela je živa z prodeje CD a merchandise. Prostě je to nejen pro nás jediná možnost, jak si vydělat na další CD, pořádání akcí atd.

Jste na české poměry poměrně hodně koncertující kapelou. Pocházíte z Brna. Zajímalo by mě, jak vidíte akce z vašeho pohledu. Přijde mi, že jsou oblasti, kde lidé chodí hodně a někde nepřijde skoro nikdo. Kde se FATALITY daří a kam se rádi vracíte a jsou místa, kde už koncertovat nikdy nechcete?

Maris: Musím upřesnit to, že z Brna jsou jen dva členové zbytek je z okolí Brna. Co se týče koncertů, tak nějaké jsou, ale nemyslím, že jich je hodně. Jinak máš pravdu, že jsou oblasti, kde lidi chodí na akce což je Brno a Bruntál, to jsou místa, kam se rádi vracíme a kde máme naše fans. Tam kde je menší návštěvnost, tato muzika nefrčí, ale místa kde bychom asi nechtěli už hrát, nemáme.


Jako kapela jste složeni z muzikantů různého věku. Nedochází u vás k názorovým třenicím, co a jak hrát? Některé smečky fungují stylem, že mají ve svém středu jednoho „šéfa“ a ten má hlavní slovo. Jiné jsou zase „demokratické“. Jak jsou na tom FATALITY?

Satan: Středobodem FATALITY je rozhodně Maris, ale v žádném případě jako diktátor :D Do kapely dává rozhodně z nás všech nejvíc. Jak nápady, tak duševně i fyzicky. Prakticky se všemi nápady přijde on a pak už je to čistě o diskuzi, co použít a co ne. Hudbu dělá přes 20 let a vždy s přehledem zvládá přijít s něčím novým a zároveň se nebrání nápadům ostatních. Myslím, že je to naprosto vzorný příklad leadera kapely.

Líbí se mi, že nezapomínáte na vizuální stránku a nebojíte se jít i do klipů. Jeden povedený, poskládaný z fotek a ukázek z koncertů je ke skladbě „White Lace“. Někde jsem četl, že chystáte ještě zbrusu nový kousek k songu „Ted Bundy“. Nikde jsem klip ale nenašel. Jak jste na tom s jeho přípravou, případně, kde lze tenhle kousek vidět?

Satan: Tak chválu na „White Lace“ rád slyším, dělal jsem ho já a vzhledem k tomu, že to byla moje prvotina, strávil jsem u toho strašně moc času. A těch nadávek co lítalo :D :D

Ted Bundy už bude profesionálně natočen a sestříhán. Kápli jsme na skvělé duo Romana Chalupová a David Najbrt, kteří vše ukázkově zorganizovali, natočili a momentálně stříhají. Do světa jsme zatím vypustili trailer ke klipu a myslím, že v průběhu 14 dní už se na všech našich stránkách objeví samotný klip. Na který se teda mimochodem všichni neskutečně těšíme.


Brutální death metal a smrtící kov obecně čerpá náměty pro texty mnohdy ve velmi ošklivých, „špatných“ oblastech. Jak píšete texty vy a kde berete inspiraci? Vždycky si říkám, jak musí být těžké nalézt nějaké téma, vytvořit jednotlivé sloky, případně refrén, aby to sedlo do frázování apod.

Satan: No, někdy je to boj, někdy to jde samo. Vždycky si prvně pořádně naposlouchám hotovou verzi songu, pak buď okamžitě vím, o čem text bude, nebo čekám na impulz, který může přijít v podobě filmu, zpráv, prožité situace. Je pro mě důležité, aby už jen samotná hudba ve mně vyvolala stejný pocit jako text bez hudby. Jediný text, který jsem měl připraven dopředu, byl právě Ted Bundy. U toho jsem dlouho čekal, než přišla správná hudba.

A co vy a čeština? Nezkoušeli jste někdy složit nějaký text i v rodném jazyce? Myslím, že by to bylo docela zajímavé. Moc takových kapel v češtině nezpívá a určitě by to bylo malé oživení.

Satan: Vzhledem ke svým jazykovým schopnostem všechny texty dělám v češtině, až po té si je nechám překládat. S myšlenkou čistě českého textu jsem už trošku  koketoval, ale popravdě v angličtině pro mne ten growling prostě zní mnohem líp :D :D. Třeba to na příštím CD u některého songu zkusíme ;)


Ještě k textům…v těch vašich se to hemží násilím, pornografií, sexem a podobnými záležitostmi. To samozřejmě může někoho šokovat, odradit. Setkali jste se někdy s tím, že někdo odmítl třeba uveřejnit plakát k vašemu koncertu, nechtěl prodávat vaše CD apod.?

Satan: Nevím jak Maris, ale já jsem zatím problém neměl. Jen když vyzvedávám dceru ze školky v tričku Fatality, pohledy maminek nejsou příliš chápající. Těžko říct zda je to nápisy na zádech, nebo mou potetovanou vizáží: D: D: D.

Od nás z Plzně je to do Brna kousek. Byl jsem u vás jen párkrát. A tak mi to nedá a musím se zeptat. Jak jste na tom ve vašem městě s death metalem? Chodí lidé na koncerty? Když uděláte nějakou akci vy, řekněme o víkendu, kolik dorazí fanoušků?

Maris: No to je teda kousek. Death metal si myslím, že zrovna v Brně moc nefrčí, je jen pár fandů. Převládá spíše black a grind. Ale když děláme akce, tak kolem té stovky se lidé slezou. Záleží na okolnostech, zda není nějaká jiná akce v okolí nebo zrovna i v Brně, někdy se to nedá prostě vychytat, aby se akce nekryly. A také hodně záleží na obsazení kapel.


Jako kapela pořádáte v Brně FATAL FLESH FEST. Ten letos dosáhl už úctyhodného čísla 17 v pořadí. Jak se vám s festivalem daří? U nás v Plzni to není s death metalem zrovna růžové. Zajímalo by mě, zda se dostanete finančně alespoň na nulu. Který ročník považuješ za nejvíc vydařený?

Maris: Fatal Feast Fest děláme už nějaký ten rok, začali jsme ho dělat kousek od Brna a to v Unkovicích v sokolovně. Na začátcích se akce dařili, byli sem tam i sponzorové. Návštěvnost byla kolem 150 lidí. Pak se to, ale nějak pokazilo, a tak jsme začali dělat Fatal Feast fest raději v klubech. Jako Brno – RC Brooklyn, to je náš mateřský klub. Tu se pohybuje návštěvnost, jak jsem už psal kolem stovky, ale máme i návštěvnost dokonce přes 200 lidí. Další je Břeclav klub Piksla, tam je ta návštěvnost trošku horší. Břeclav moc metalem nežije, ale okolí ano a tady musím vyzvednout naše fans z Poštorné, kteří jezdí na naše akce pravidelně a navíc Mirek kapele hodně pomáhá tím, že sponzoruje právě Fatal feast fest a za to mu moc děkujeme. Je to kamarád a náš velký fanda. Minulý rok jsme udělali v Brně poprvé akci v klubu Melodka, kde se akce vydařila a křtilo se naše nové CD. Letos se tam chystáme udělat na podzim další akci.

Za nejvíce vydařené považujeme ty, kde se lidé dobře baví, jsou spokojeni s výběrem kapel a vše se finančně pokryje.

Určitě Fatal feast fest kde hrál Hypnos nebo Fleshless, Gutalax, Ingrowing, Torc, Infer atd.


Co vůbec v kapele posloucháte za muziku? Jsou nějaká alba, která tě nejen v Čechách v poslední době zaujala?

Maris: Každý v kapele poslouchá něco jiného, jsou i takový co death metal neposlouchají.

Satan: Pro mne srdcovka Deicide, jakékoliv album. Z novinek mne určitě dostali Obituary a Morgoth. A v Čechách popravdě jsem zvědav na nové DMC. Co si ještě pustím, jsou Dysangelium, ale ty mám stoprocentně raději naživo.

Co chystají FATALITY v nejbližších měsících?

Maris: Připravuje se nový klip Ted Bundy, nová trika už ne fatality, ale Fatal feast fest, takže se fanoušci mají na co těšit.

Děkuji za rozhovor. Přeji co nejvíc prodaných CD, davy nadšených fanoušků na koncertech a spoustu dobrých nápadů a inspirace.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

english version


Ave FATALITY!  You have now out already for some time  a new album entitled "Bloody Hate". How do you look at it now, after a little while? I know that it not very popular question, but if you had the opportunity, is there anything that you would like to fine tune?  What kind of response did you get from your fans?  How did you fare in reviews, and how good is the sale of the album?

Satan: I’d change only the color of the voice, I sang on the CD a lot in a growling tone, but at concerts I use more height. From my point of view,  the response of our fans is  great, which is most important thing for us.  As for the reviews ...... well what to say, most of them are very positive, only two of them  have emerged with negative results.  We heard that one of the two reviewers had not ever heard our CD.

The first thing that impresses you about the album is the great design of the cover by Jaromir  "Deathera" Bezruč.   How  is the collaboration getting on?  The entire booklet is interwoven with the story of the killer and his victim. Who came up with that idea?  Have you, maybe, sent to  Deatherovi ahead of time some of the songs for inspiration or  were you picking for already completed work?

Satan: Jarda's original proposal derived only from  the visual aspects of my mask, which appeared on the CD cover.  We did not really identify with that idea.  After that, a communication took place regarding the content of the lyrics, which then opened up beautifully Jarda’s morbid imagination, and he flooded us with ideas. Eventually we settled everything to a mutual satisfaction.  The only thing we required from Jarda  was for the cover to be in a red colour.


Personally, I really like the raw sound of Kwlsound Design Studio. Who stood  behind the final mix and mastering?  While listening, I remembered the old albums  of INTERNAL BLEEDING.  By the  Czech  standards,  much crude, cruel and cold. On the other hand, I read something about that, it's too much "old school". How do you see it?

Maris: Well, it was Igor Mores who stood behind everything.  At the beginning, we shared our ideas about the sound and Igor tried to achieve that. I like the old school; it is closest to my heart, so I see it positively.  Simply, you can’t please everyone; so we make music as we feel ourselves.

The dream of every band is to travel abroad.  Death metal is a style which right now is not too popular in the Czech Republic.  After all those year (since 1992) have you set some direction, goal,  where you would like to get? For some, it is some bigger festival, let’s say  in Germany.  Others want to get to Nuclear Blast.  How are things with you?

Maris: Well, we have set anything specific. We would like to play abroad and get on the radar also  abroad.  To get under a good label of a recording company who can do something positive for a band, is every musician's dream.  We always wanted to get to Brutal assault, but that unfortunately didn’t work out.  So let's see what we can achieve in the future. Most importantly, we want to tour and get into the subconscious of the Czech scene.


I’ve already mentioned that nowadays you coul be labeled "old school death metal." People who are listening to similar music these days could be in their thirties or more.   Sometimes I feel  that at the concerts it looks like a gathering of mature and older generation.  But what about the younger generation?  Do you think that you music can say something to them?  Times have changed a lot.   MP3 are being downloaded,  carriers do not sell.  Did you, maybe,  have to change your approach?

Satan:: D: D now I feel like an old man at his graveside.  No, seriously. We play and compose music that we enjoy, on which grew up on and that speaks to us personally.  All the possible generations go to the concert.  For example, there was a 60-year-old gentleman and next to him and a 15-year-old boy who were at dancing at the concert.  And by dancing, I really mean twisting his head. At first I thought that if was just a joke, but then the gentleman came over and told me:  "You were super."   For me, it was an incredibly warm feeling. 

It is true that the younger generation are taken more by recent styles, like Metal Core, Grind Core, ... .. etc. But there are some exceptions that come to our concerts regularly and the more we enjoy it.   We have not changed much our approach.  The rule still is that the band is alive from the sale of CDs and merchandise.  Simply, the only way for us to make money  for the next CD, is to organize events.

By the Czech standards, you are a band who does quite a lot of live performances.  You come from Brno.  I would be interested to know how you see the events  from your point of view.  It seems to me that there are areas where people go to the concert a lot, and other places where there is almost nobody. Where is  FATALITY doing well, and where they are happy to return?  Are there places where you would never want to tour again?

Maris:  I have to clarify that only two members of the band come directly from Brno, others are from the surrounding areas.  When it comes to concert, there are some, but  I don’t think that there are  too many.  Otherwise, you are right there are some regions where people like to attend concerts; these are Brno and Bruntal.  These are places where we like to return and where we have our fans.  Places where the attendance is lower are places where this music is not popular.  We do not have any places where we wouldn’t want to play.


As a band, you consist of musicians of different ages.   Don’t you ever get into some kind of conflicts over what and how to play? Some packs work in a style where that they have in their midst a "boss" who has the final word.  Others are "democratic". How is it with  FATALITY?

Satan: Maris is definitely in the centre of FATALITY, but in no case as a dictator: D He brings into the band definitely most from all of us. If it come to ideas, or mental and physical effort.  Practically, it is him who comes with all the ideas, and then it's purely a discussion of what to use and what not.  He makes music for over 20 years and always manages to come up with something new, and at the same time he does not prevent others from contribute their ideas.  I think that he is an absolutely a role model of a band leader.

I like that you are not forgetting about a visual appeal and you are not afraid to go into clips.  One good one is the one assembled form from photos and excerpts from concerts, that was made for the song "White Lace".   I read somewhere that are  preparing  one brand new piece for  the song "Ted Bundy".  But  I have never found the clip. How are you with its preparation, or, where this piece can be seen?

Satan:  I like to hear the compliment about White Lace, and because it was my first piece, I spent an awful amount of time on it.  And cursed along the ways. :D :D

Ted Bundy will be professionally filmed and edited.  We encountered a great duo of Romana Chalupova and David Najbrt , who exemplary organized everything, recorded and are editing it at the moment.   For now, we have released a trailer for the clip and I think that within the next 14 days the clip itself will appear on all of our websites.  To which, incidentally, we all are incredibly looking forward.


Brutal death metal and death metal generally draws ideas for lyrics often from very ugly, "bad" areas. How do you write lyrics and where do you get inspiration? I always think how hard it must be  to find a topic, create individual verses,  or chorus, so it would fit into phrasing etc. 

Satan: Well, sometimes it's a struggle, but sometimes it goes by itself.  I always first listen hard to the finished version of the song, then I either immediately know what the text will be, or I waiting for an  impulse that may come in the form of film, news,  or my own experience.   It is important for me to that the music itself would made me feel the same as the text without music.  The only text that I had prepared in advance, was just Ted Bundy.  For that, I waited a long time before the right music came along.

And what about you and Czech language? Have you ever tried to compose some text  in a native tong? I think that it would be quite interesting. Not too many bands sing in Czech and for sure it would be exciting. 

Satan: Due to my linguistic skills, I write all lyrics in Czech and then I have them translated into English.  I’ve played with the idea of purely Czech lyrics. But honestly, the growling in English sounds much better to me.  D: D. Maybe on the next CD we will try it with one song, ;)

About the lyrics ... in your lyrics, there is lots of violence, pornography, sex, and similar topics. That certainly can shock someone, or discourage.  Have you ever encountered that maybe someone refused to publish the poster to your concert, or did not want to sell your CD, etc.?

Satan: I do not know how Maris, but I have not had that problem. Only when I am picking up my  daughter from the nursery wearing Fatality T-shirt, the looks mothers are somewhat apprehensive.  Hard to say whether it is because of the lettering on the back of my T-shirt, or because of my tattooed visage: D: D: D

From here in Plzen to Brno, it is a distance.  I was in your city several times. So I can’t help it, but I have to ask.  How are you doing in your town with death metal? Do people come to concerts?  When you organize some event, let’s say on a weekend, how many fans arrive?

Maris:  That is really a distance.  I don’t think that death metal is too popular in Brno right now, maybe just few fans.   Rather black and grind prevails.

But when we put on events, about a hundred people shows up.  It depends on the circumstances, if there are any other events in the area or even right in Brno. Sometimes it is simply impossible to anticipate everything that way so events wouldn’t coincide.  A lot also depends on the cast of bands.


As a band, you organize in Brno FATAL FLESH FEST.  That one reached this year a respectable number 17 in sequence.  How successful are you with that festival? Here in Plzen, it is not for death metal quite rosy. I wonder if you’ll get financially at least to a zero.  Which edition you consider the most successful?

Maris: Fatal Feast Fest we've done for quite a few years.   We started to hold it in Sokol, Unkovice,  a short distance from Brno. At the beginning the events were succeeded.  We even had few sponsors .  The attendance was around 150 people.   But then somehow things went wrong, so we started with Fatal Feast fest, preferably in clubs, such as Brno - RC Brooklyn - that is our home club.  The attendance varies,  as I wrote about a hundred, but we also had events with attendance of over 200 people.  Another club is Breclav, club Piksla.  There the attendance is a little worse.  Breclav doesn’t quiet appreciate power metal, but the surrounding areas do.  And here we have to acknowledge our fans from Postorna who come regularly to our events.  Moreover Mirek helps the band  a lot by sponsoring our Fatal feast fest, and for that we thank him. He is our great friend and fan.  Last year we held an event for the first time in Brno, in the club Melodka, where the event was a success, and we baptized our new CD there.  This year in the autumn, we are going to organize another event there.

The most successful events we consider that ones where people enjoy themselves , are satisfied with the selection of bands and everything is financially balanced.  This would be for sure Fatal feast fest, where played bands such as Hypnos or Fleshless, Gutalax, Ingrowing, Torc, Infer etc.


What kind of music does your band listens to?  Are there any albums that recently impressed  you,  not only in the Czech Repbulic?

Maris: Everyone in the band listens to something else. There are even such who do not listen to death
Satan: For me it is any album from heartfelt Deicide.  From the new things, I for sure was taken by Obituary and Morgoth. An in Bohemia…  I am probably curious about the new DMC.   Another music that I will play is Dysangelium, but this band I definitely prefer live.

What FATALITY are planning in the coming months?

Maris: We are working on a new clip Ted Bundy, new T-shirts not of Fatality, but of the Fatal feast fest, so fans have something to look forward to.

Thank you for the interview. I wish the greatest number of sold CDs, and crowds of enthusiastic fans at your concerts, abundance of good ideas and inspiration.
Share this games :