DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 7. února 2016

Home » » Rozhovor - BRUTALITY - Jediný způsob, jak tenhle svět změnit, je zničit ho a začít znovu.

Rozhovor - BRUTALITY - Jediný způsob, jak tenhle svět změnit, je zničit ho a začít znovu.


přeložila Markéta, děkujeme!

rozhovor s death metalovou legendou Brutality - odpovídal Jeff Acres.

Ave BRUTALITY! Právě sedím u své hi-fi věže a poslouchám vaši novinku „Sea of Ignorance“. Přiznám se, že jsem z ní doslova nadšen. Jak se na album díváš po nějaké době po vydání ty, jako autor? Měl bys k ní zpětně nějakou připomínku, změnil bys něco?

Jsem nadšený z toho, jak album nakonec vyšlo. Všechno, co jsme dělali, aby album mohlo pro naše fanoušky vyjít, za to stálo. Tohle je album, na které fanoušci čekali. Jak to tak bývá, při dalším a dalším poslechu slyšíte maličkosti, které by člověk chtěl změnit. Ale jako celek tohle album vyšlo lépe, než jsme si mohli přát.

Sea of Ignorance“ je už nějakou dobu venku a určitě jste už na ní slyšeli spoustu názorů. Jak ji přijali fanoušci? Jak kritici? Zkoušeli jste už předvést některé songy naživo? Jak fungují na koncertě?

Fanoušci album milují a je to přesně to, co od nás chtěli slyšet. Dostáváme zatím mnoho pozitivních recenzí a několik špatných. Ne všichni tě musí mít rádi.


První, co mě doslova uhodilo do obličeje, tak je překrásný obal. Perfektně doplňuje hudbu, která je na CD. Jsem starý, poctivý fanoušek a chci mít muziku fyzicky u sebe, vlastnit ji. MP3 mě zase tolik nezajímají. Vydavatel odvedl opravdu perfektní práci. V bookletu je uvedeno, že pod ním je podepsán Kostas Vaxevanos a Hammer Art. Jak jste na jeho práci vůbec přišli? Nechtěli jste se vrátit k práci Michaela Stansfielda, který vám dělal slavná alba v devadesátých letech? Jak probíhala spolupráce s Kostasem a jak cover vlastně vznikl (někde jsem četl, že autorem je Max Winter)? Vybírali jste z předem připravených prací nebo Max tvořil přímo podle vaší hudby?

Kostas vydal album v Evropě pod svým labelem Repulsive Echo. Max Winter a Art Hammer pracovali společně na návrhu. Na americké verzi dělal Max cover a návrh a Art dělal booklet cover. Booklet cover, který dělal Art je cover pro evropskou verzi alba. Max přišel s tímhle konceptem přímo pro nás. Chtěli jsme aby pro nás dělal nějakou práci Mike Stansfield, ale to nakonec nevyšlo.

Hodně se mi líbí zvuk alba. Je starý a zároveň moderní. Všechno je krásně čitelné a na mě nahrávka působí hodně temně. Produkoval jej Jarret Pritchard. Proč právě on? Podle čeho jste si vybírali studio?

S Jarretem se známe přes 20 let. Hrávali jsme s ním a jeho kapelou Eulogy. Je to skvělý producent a ví, jak z nás dostat to nejlepší. Je to to nejlépe znějící album, které jsme zatím vydali a Jarret je důvodem, proč tomu tak je.

Album je prvním dlouhohrajícím po dlouhých dvaceti letech. Za tu dobu je jiná jak technika, tak přístup lidí. Všechno je víc hlasité, dělané pro mp3 přehrávače. Změnil se hodně za ty roky způsob nahrávání?

Nahrávali jsme tak, jako vždy, nic naleštěného. Zašli jsme do studia, zahráli a nahráli. Nebudeme album dávat na internet k digitálnímu stažení. Chceme, aby si lidi koupili CD, ten výtvor, to umělecké dílo, celkový produkt, který jde ruku v ruce s muzikou.


Jak vlastně skladby vznikaly? V roce 2013 jste vydali ochutnávku v podobě EP „Ruins of Humans“, která krásně navazovala na alba z devadesátých let. Přiznám se, že jsem byl trošku skeptický, protože staré desky miluju a říkal jsem si, že už je nikdo nikdy nepřekoná, ale hrozně mile jste mě překvapili. Z původní sestavy jste zbyli v BRUTALITY jen dva. Je skládání a tvorba nových songů s novými členy jiná? Skládali jste postupně, během všech těch dlouhých let nebo je novinka prací za poslední roky?

Na Ruins EP jsme měli celou sestavu Screams of Anguish. Chtěli jsme album udělat stejným způsobem, ale nevyšlo to a museli jsme pracovat s tím, co bylo. Já a Jay spolu píšeme dobře. Oba píšeme riffy a dohromady vytvoříme píseň. Psali jsme hned po tom, co jsme udělali Ruins EP.

V bookletu je uvedeno, že pod texty jsou podepsáni BRUTALITY. Jak si to mám vysvětlit? Znamená to, že každý z vás přinesl několik textů? Kdo je tedy jejich autorem? Osobně jsem z nich nadšen. Vyjadřují přesně mé pocity ze současné společnosti a stavu světa. Ve spojení s coverem z toho všeho jde až mráz po zádech. Kritizujete současné dění a to velmi inteligentně, člověka to nutí k zamyšlení. Napadá tě ale nějaké řešení? Nebo se řítíme do záhuby a není cesty zpět? Myslíš, že opravdu přijde apokalypsa?

Většinu textů píše Scott, já a Jay občas přihodíme něco dalšího k tomu, co má Scott. Já a Scott prostě zalezeme do místnosti a začneme dávat dohromady hudbu s texty. Na novém album je píseň s názvem Fatal Cure, která je o tom, jak bychom mohli změnit dnešní podělanej svět. Jediný způsob, jak tenhle svět změnit, je zničit ho a začít znovu. Jinými slovy, jsme v hajzlu.

cover
Po celých těch dlouhých dvacet let mi vrtá hlavou jedna věc. Proč se vlastně nestali BRUTALITY slavnějšími? Pořád tvrdím, že stará alba bych poslal do vesmíru pro další generace, aby věděli, jaký se zde na Zemi hrál kdysi skvělý death metal! Měli jste pro to „být slavní“ všechny předpoklady. Perfektní nahrávky, původ z Floridy. Tenkrát doba podobným kapelám hodně přála. Jak si to teď, po letech vysvětluješ? Po dvaceti letech je člověk přeci jen moudřejší.

Přišli jsme po velikém death metalovém boomu v brzkých devadesátých letech a byli jsme něco jako vzpomínka na ty roky. Byli jsme vidět už od začátku osmdesátých let, stejně jako ostatní kapely v té době, ale nikdy jsme nechodili do hospod – a to byla chyba. Je dobře, že jsme to přijali a známe naše místo v historii death metalu a jsme s ním spokojeni.


Jak to vlastně mají BRUTALITY s koncerty? Příliš často o vás (alespoň v Evropě) není slyšet. Přitom třeba takoví OBITUARY jezdí turné v podstatě nepřetržitě. Chystáte k novému albu nějakou koncertní šňůru? A rovnou se zeptám, co vy a Evropa? Pořád patříte k několika mým posledním snům o kapelách, které jsem ještě neviděl naživo! A rozhodně nebudu u nás v České republice sám.

Máme práce, rodiny a nechceme jezdit na dlouhé turné. Více se nám zamlouvají festivaly a větší akce. Takhle se dostaneš k více lidem, aniž bys musel dělat obrovské turné. Doufáme, že se v blízké budoucnosti dostaneme na více festivalů.

Dnešní doba je nastavená tak, že spousta lidí si nové album jednoduše stáhne z internetu. Vy jste ale, pokud se nepletu, album nikde na bandcamp, apod. ke stažení nedali. Proč vlastně? Já osobně to chápu, ale v současnosti spousta lidí CD ani nekupuje, jsou pohodlní. Jak se vlastně díváš na současný stav hudebního průmyslu? Vy jste svým způsobem pořád underground, ale i vás určitě stahování hudby nějak zasáhlo.

Chceme, aby si lidi kupovali CD. Abys mohl pochopit naší hudbu, musíš mít celý balík a ne jen část. Neplánujeme tedy dávat CD online.

Sea of Ignorance“ je vydána pouze na CD. Nechystá se také vinyl? Tohle médium zažívá znovu boom.

Momentálně pracujeme na vinylu a chtěli bychom ho vydat později v létě. Bude to zabiják s hodně cool speciálními prvky. Pořádně si to ohlídejte.


Novinku jste vydali u Repulsive Echo Records. Ti pocházejí z Řecka. Proč právě tento label? Nelákalo vás oslovit nějaký větší, vaše hudba by se pak dostala asi k většímu počtu fanoušků. Jak jste s prací tohoto labelu spokojeni? Přiznám se, že jsem jej dosud vůbec neznal. Mimochodem, objednat si CD přímo od vás do České republiky je díky poště poměrně drahé.

S Kostasem pracujeme už nějakou dobu. Je to fanoušek a my rádi pracujeme s cool lidmi. Dostali jsme nabídky od pár labelů, ale všechno co chtěly, bylo ošidit nás. Tohle děláme sami na sebe. Vlastníme všechny práva a udáváme, co jak bude. Pracujeme pouze s lidmi, kteří se k nám chovají férově a budeme tak féroví i my k nim.

Jak je to vlastně s právy na stará alba? Já mám ve své sbírce ještě původní originály, ale pokud se nepletu, tak vyšly znovu v roce 2014 a abych pravdu řekl, CD od argentinských Disembodied Records se příliš nepovedla. Co jsem měl možnost slyšet vinyl, tak ten byl v pořádku, ale klasické CD nic moc. Mluvili jste do toho vůbec jako kapela nějak? Původně přece desky vydával Nuclear Blast? Případně, neuvažujete, že byste je vydali sami, pokud tedy můžete.

Album Screams.. a Sky turns black... jsme vydali asi před rokem. Udělali jsme licenci s Disembodied na vydání prvních dvou alb. Vlastníme veškerá práva na naše vydání a v budoucnu plánujeme vydat všechna naše alba.


Jako kapela jste několikrát přerušili svoji činnost. Nejdřív v letech 1998 – 2001, pak jste se objevili na pár let, pak zase o vás nebylo slyšet, až nakonec v roce 2012 opět došlo k znovuzrození. Proč vlastně? Co toho bylo příčinou? Udržet partu lidí pohromadě určitě není vůbec lehké, ale přesto, měli jste velmi slušně nastartovanou kariéru. Co jste dělali v mezidobí, když byla kapela nečinná?

Řekli jsme si, že buď to uděláme dobře, nebo vůbec. Pokaždé, když jsme se snažili prorazit, tak to nevyšlo. Tentokrát jsme ale věděli, že je to správné a udělali jsme album pro naše fanoušky. Oženili jsme se, máme děti, práce, prostě normální život. Někdo z nás dělal muziku dál, někdo od toho odešel.

Jsou nějaká alba, která tě v poslední době zaujala? Co vlastně poslouchají BRUTALITY? Kdo je pro tebe jako muzikant inspirující? Vím o vás, že jste velcí fanoušci BLACK SABBATH. Co říkáš na jejich poslední album?

Mám rád všechny druhy muziky – od Johnyho Cashe až po Celtic Frost. Každý z nás má jiný vkus a ukazuje se to při psaní písní. Kdo je pro mě inspirující a ovlivňuje mě, tak to je Gezzer Butler, Steve Harris a Cliff Burton, to jsou moji oblíbenci, ale je jich tu samozřejmě mnohem víc. Miluji Sabbath a všechny jejich alba od Born Again, to na mě mělo asi největší vliv.

Znáš, posloucháš nějakou kapelu z České republiky?

Ani ne, ale nahoď někoho a já si ho rád poslechnu.

Co chystají BRUTALITY za novinky tento rok? Podpoříte album nějakou delší koncertní šňůrou?

Teď se snažíme vydat album do světa a čekáme, co se stane. Plánujeme vinyl a trička k albu.

Děkuji moc za rozhovor a za vaši muziku! Bylo pro mě ctí s vámi dělat rozhovor. Přeji vám, ať se nové CD dobře prodává a doufám, že se někdy uvidíme na koncertě v České republice!

Děkujeme za Tvoji podporu Asphyxi a za zabijácké interview a děkujeme všem fanouškům po celém světě za to, že nás po celá ta léta tak podporují. STAY BRUTAL!!!!!!!!!

Recenze/review- BRUTALITY – Sea of Ignorance (2016)

http://repulsiveecho.bigcartel.com/

Share this games :