DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 15. dubna 2016

Home » » Recenze/review - SULPHUR - Omens of Doom (2016)

Recenze/review - SULPHUR - Omens of Doom (2016)


SULPHUR - Omens of Doom
CD 2016, Dark Essence Records

Pomalu sestupuji dolů po schodech. Dostal jsem nedávno vzkaz, že se sem mám dostavit. "V sedm večer u kostela, vejděte zadními dveřmi rovnou po schodech": stálo na malém papírku s ohořelými okraji. Lákalo mě to, pořád mi to leželo v hlavě a tak jsem šel. Teď sleduji pomalu plápolající svíčky na zdech, vnímám chladný průvan a moje zvědavost je nekonečná. Ocitám se ve sklepení a po několika odbočkách se přede mnou otevře obrovská podzemní místnost. Na jednom jejím konci stojí oltář a nad ním visí ukřižovaná postava. Jdu blíž a omámeně se snažím rozeznat, kdo to je. Ten nešťastník zvedne svoji tvář a do ticha kobky pronese: "Jsem rád, že jsi tu, jsem tvé svědomí!" A promění se v moje tělo, moji mysl, můj svět. Zařvu, padnu na kolena a pak se probudím zpocený ve svém pokoji. Chvíli zmateně přemýšlím, co je a co není pravda a pak do rána nemůžu přijít na to, co za muziku mě provázelo v tomhle šíleném snu. Teprve až druhý den ráno na to přicházím. Byli to norští SULPHUR.  

Členové téhle norské smečky působili a působí v takových kapelách, jako jsou VULTURE INDUSTRIES, GORGOROTH, AETERNUS a spoustě dalších. V roce 1999 se sešli poprvé a až po dlouhých osmi letech vydali svoje první album. To letošní je třetí dlouhohrající a navazuje tam, kde minule pánové přestali. Opět se jedná o progresivně laděný black metal, okořeněný různými experimenty, smrtícím kovem, rockem, roztodivnými kytarovými ruchy, šumy, vybrnkáváním. Účel toho všeho je ale jen jeden. Předat nám poselství o chladu a temnotě. Každá skladba je pečlivě vystavěným mramorovým pilířem, stojícím uprostřed podzemních chrámů. Vznešené melodie střídají ty zemitější, ostřejší. Padněte na kolena, zřekněte se všeho dobra a modlete se konečně k padlému andělu. Vězte, že apokalypsa brzy přijde, poslední činy lidí tomu odpovídají. "Omens of Doom" mi připomíná dusivou noční můru, ošklivé představy i nekonečnou krutou zimu. 


Složit v dnešní době originální a zajímavou melodii není lehké. Troufám si tvrdit, že SULPHUR se to daří. Novinka není nijakou uspěchanou deskou pro peníze, ale pečlivě vybroušeným drahokamem, kouskem ledu, zčernalým odleskem z temnoty. Podobné hudbě je nutné se poddat, nechat se jí unášet, vnímat ji všemi póry svého těla. Užívat si ji bez vnějších ruchů, se zklidněnou myslí. Norové jsou zdatnými nálado-tvůrci. Umí přesně vystihnout atmosféru stínů v usínajícím klášteře. Pomalé, opakující se riffy pronikají do mé hlavy pomalu, s ledovou jistotou. Lehký experimentální přístup by mohl nadchnout i hledače nových, černých zákoutí. Jedná se přesně o ten druh muziky, kdy posluchač nic neřeší, jen s napětím a touhou ztrnule poslouchá. "Omens of Doom" je ohavně znějící modlitbou, kusem šílenství. A hlavně také zajímavým nejen blackovým příspěvkem v podzemí.


SULPHUR přinášejí na svém třetí nahrávce náladu opuštěných kostelů. Jejich black metal je kombinací tradičních a progresivních postupů. Výsledkem je pak neskutečně návykové album. Nápady pocházejí ze samotného pekla a svět je při poslechu hodně těžké místo k žití. Přijdu si, jako by mi někdo dupl okovanou botou na hrudník a dusil mě po celou dobu nahrávky. Vše plyne spíše v pomalém tempu, ale o to jedovatěji. Zahalte své tváře do kápí, sepněte ruce k obrácené modlitbě a velebte samotné peklo. Black metal je tady vytažený odněkud z nejvzdálenějších koutů podzemí. Deska, která drásá a bolí. Světlo během téhle nahrávky rozhodně neuvidíte. Black death metal s hodně zlou atmosférou. Skvěle!

Asphyx says:

SULPHUR bring us a mood of abandoned churches on their third album. Their black metal is a combination of traditional and progressive actions. The final product is amazingly addicting album. The ideas come from the Hell itself and the world is very difficult place to live in while listening to this album. I feel like someone stepped on my chest with an ironbound shoe and I am choking the whole time while the album is playing. Everything just flows in a slow tempo and all the more is this album poisonous. Cover your faces with capes, clasp your hands to pray and bless the Hell itself. This black metal is taken from the farthest corners of the underworld. This album hurts and scarify. You will definitely see no light during this album. Black death metal with a very cruel atmosphere. Great!    


Tracklist:
1. The Force of our Fall
2. Gathering Storms
3. The Devils Pyre
4. Plague and Pestilence
5. Omens of Doom
6. Rise of the Mushroom Clouds
7. Alt svartner 

Time: 46:45

Bands:
Thomas Skinlo Høyven - Vocals. Øyvind Madsen - Guitars, Keybords & Programming. Vegard Hovland - Bass. Erik Heggernes - Drums. Martin Lynn - Guitars.


Share this games :