DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 15. července 2016

Home » » Recenze/review - ADE - Carthago Delenda Est (2016)

Recenze/review - ADE - Carthago Delenda Est (2016)


ADE - Carthago Delenda Est
CD 2016, Xtreem Music

Romulus a Remus byli podle pověsti dvojčata, která založila Řím. Bratři byli dětmi boha války Marta a pozemské ženy Rhei Silvie. Po narození byli vhozeni do řeky Tibery, odkud je před smrtí zachránila vlčice. Ta žila na Palatinském pahorku. Odchovala obě děti. Později byla dvojčata nalezena pastýřem, který je pojal za své syny a společně s manželkou oba chlapce vychoval až do jinošských let.

Pověst, sahající až někam k založení Říma, zná asi každý. Bývá dobré se z historie poučit a neopakovat stejné chyby. Historia Magistra Vitae. Bohužel ne vždy se tak děje. Zdá se, že lidé si toho příliš nepamatují. Ještě, že jsou zde kapely, jako ADE, Italští death metalisté, kteří se problematikou, mýty a legendami starého Říma zaobírají. Jestliže američtí nestoři NILE podlehli kouzlu Egypta, tak výše zmiňovaní mají ke svým předkům ještě blíže. A je to rozhodně cítit. Hudba Italů sice není tolik brutální, jako tvorba jejich vzorů, ale o to víc je opentlena různými mezihrami, starověkými melodiemi, zpěvy. Normálně mi podobné záležitosti spíše vadí, ale ADE mě přesvědčili. Nezapomínají totiž na smrtící kov, který je podstatou jejich skladeb. Ta atmosféra, která je z desky cítit, je jedním slovem pohlcující. Věřím jim to.
Tam, kde jsou kanadští EX DEO legrační ve svém brnění, naplňují ADE skvěle samou podstatu "starověkého death metalu". Já si opravdu přijdu jako na nějakém římském tržišti, kde se prodávají otroci, vypráví sáhodlouhé příběhy o nekonečných válkách a pořádají dlouhé oslavy plné vína a sexu. Hudba je to syrová, i když vznešená, propracovaná. Sází se na gradaci, na jasné a dobře zapamatovatelné melodie. Dočkáme se i chtěných bombastických vyhrávek, preludií a krutosti, vytažené odněkud ze starých pověstí. Slyšte vyprávění o výpravě do Kartága. Osedlejte slony, nakrmte otroky a vydejte se s námi na výlet v čase. Je plný odříkání, krve a špíny. Stejně jako lidská historie. Album si neskutečně užívám, jedinou výtku bych měl snad jen k promo fotkám, které mi přijdou spíš jak z nějakého časopisu pro dámy, než od death metalové legie. To je ale jen drobnost, povzdechnutí starého šedivého psa. "Carthago Delenda Est" vám mohu s klidem doporučit, má opravdu grády.


sumarizace:

"Carthago Delenda Est" je přesně tím druhem hudby, která bude znít všude po světě, až nastane apokalypsa. Já vlastně ani nevím, jak podobná alba hodnotit. Jsem novinkou zcela pohlcen, jsem jejím otrokem a užívám si všechny ty pestré okamžiky. Death metal v podání ADE je takovým jedním velkým šílenstvím. Ostré riffy, složité melodie, všude přítomné zlo. Mé pocity sice byly zpočátku zmatené, ale časem album dozrálo v obrovské monstrum. Všude kolem se vznáší beznaděj, já tápu v nekonečné tmě. Pouštím si nahrávku znovu a znovu a zjišťuji, že se mi do žil dostává hodně temný jed. Technika, progrese a velká přitažlivost. To jsou slova, která mě napadají při poslechu asi nejčastěji. Agresivní, hodně emotivní a zároveň černé album. Absolutní inferno! Apokalyptický technický death metal, který vás smete z povrchu zemského! Kartágo musí být zničeno!


Asphyx says:

"Carthago Delenda Est" is exactly the kind of music that will sound all over the world, when the apocalypse comes. I don't even know how to evaluate similar albums. I'm completely enthrailled by this novelty, I'm its slave and I enjoy all varied moments. Death metal by ADE is such great madness. Sharp riffs, complicated melodies, ever-present evil. Although my feelings were confused at first, the album got into a huge monster. All around despair is rising, I grope in the endless darkness. I'm listening to the recording again and I find there is coming some dark poison in my veins. Technology, progression and large attraction. These are the words that are coming to my mind most when listening. Aggressive, very emotional as well black album. Absolute inferno! Apocalyptic technical death metal that will sweep you away from the earth! Carthage must be destroyed!


Track Listing for ‘CARTHAGO DELENDA EST’
I. Carthago Delenda Est
II. Across the Wolf's Blood
III. Annibalem
IV. With Tooth and Nail
V. Dark Days of Rome
VI. Scipio Indomitus Victor
VII. Mare Nostrum
VIII. Zama: Where Tusks are Buried
IX. Excidium
X. Sowing Salt

Band:
Traianvs: vocals Fabivs: guitars Caligvla: bass Nero: guitars Commodvs: drums

Share this games :