DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 17. července 2016

Home » » Recenze/review - VASTUM – Hole Below (2015)

Recenze/review - VASTUM – Hole Below (2015)


VASTUM – Hole Below
CD 2015, 20 Buck Spin

Tuhle práci mi byl čert dlužen. Už několik nocí přehazuji hlínu z jedné strany na druhou. Mám za úkol z ní vybrat staré kosti. Nacházím jich poměrně dost. Beru je vždy do ruky a ony začínají vyprávět příběhy o tom, jak sešly z tohoto světa. Většinou jsou to jen obyčejné mrtvice, infarkty, sem tam nějaká bouračka. Občas se ale stane, že mě některé kousky začnou doslova pálit v dlaních. To jsou oběti násilných činů. Drtím je v rukavicích, pokouším se je rozmělnit v prach, ale moc se mi to nedaří. Jakoby žalovaly, bědovaly nad svým utrpením. Konečně mám hotovo, usedám na opuštěnou lavičku a dávám si čaj pořádně proložený rumem. Dneska to vypadá na dlouhou noc, musím ještě všechno vyrovnat v kostnici. Pouštím si do uší poslední album amerických VASTUM a můj osud se zdá být ještě těžší, než normálně. Sestupuji pomalu do staré kobky, do uší mi duní prašivý old school death metal a mám najednou pocit, že jsem konečně zase mezi svými.

VASTUM se svého rouhačského úkolu zhostili se ctí. Inspirace starodávnými postupy, hranými kdysi třeba takovými OBITUARY, MASTER, BOLT THROWER, AUTOPSY, INCANTATION, ale i třeba GRAVE jsou poskládány vedle sebe s grácií a elegancí starých zkušených hrobníků. Umírám při poslechu doslova touhou se vrátit do svého mládí a zkusit si, jaké by to bylo, kdyby tahle smečka hrála i tenkrát. Dovedu si s klidem představit, že by obstála se ctí. Jejich hudba má totiž v sobě to pověstné NĚCO, co vás doslova rozseká, přišpendlí na stěnu a obrátí na pravou černou víru. Nápady jsou sice klasické, s tradičním zastřeným nádechem, ale troufám si tvrdit, že zrovna VASTUM jsou kapelou, která přesahuje z obyčejného retra i do zajímavějších vod. Je to způsobeno celkovým úchopem hudby jako takové a nesporným talentem. Nakonec, death metal je stejně hlavně o tom, složit dobrý riff a narvat do hudby co nejlepší nápady. A to VASTUM bez debat umí.Toulám se větrem, běhám z kopců rychle, že mám pak co dělat, abych to dole na hřbitově ubrzdil. Občas se stane, že rozšlápnu nějakou květinu nebo poruším pečlivě uhrabaný hrob. Bývá mi to líto, nemrtví si potrpí na pořádek a pozůstalým to také zrovna nedělá dobře. Z márnice se zase ozývají divné zvuky, hlavní hrobník a můj nadřízený vychází ven s podivným, umrlčím úsměvem. Nemám ho rád, přijde mi, že se postupně sám mění v chodící mrtvolu. Troška té hororové atmosféry ještě nikdy nikoho nezabila, spíš jen vyděsila. VASTUM mají v sobě určitou magickou schopnost, rozprášit vše živé i neživé, rozehnat smečku šílených vlků i obrátit andělíčky prdelkama vzhůru. Rochním se ve starém plesnivém death metalu, našlapuji na vrcholky zpěněných vln zákeřných motivů. Jsem pozorovatelem, hlídačem hranice mezi naším i oním světem. Až jednou opustím pozemský život, zůstane po mě do země vypálený obrácený kříž. Jděte a šiřte slávu podsvětí na Zemi! To museli kdysi říct VASTUM přímo do obličeje. Vzali si to k srdci a činí tak odhodlaně a s velkým zápalem.„Hole Below“ je temným poselstvím z onoho světa. Pokud bychom hledali nějaké vyslance záhrobí, museli bychom zákonitě narazit na americké death metalisty VASTUM. Fascinuje mě přístup, jakých uchopila kapela staré smrtící pořádky, přetransformovala je to dnešní doby a stvořila album, které připomíná rozzuřené monstrum. Peklo opravdu existuje! Novinka těchto maniaků je toho jasným důkazem. Narovnejte prašivé kosti do úhledných hromad, otevřete dveře do záhrobí a povolejte nemrtvé! Američtí uctívači old school death metalu jsou opět zde! Řvou mocně, hlasitě a jejich hlas je podobný samotné Bestii. Skvělé nápady, temná a zlá atmosféra, naléhavost, dravost. Tohle všechno dělá z posledního CD VASTUM absolutně zahnívající záležitost. Album bylo nahráváno snad někde v podzemí, v opuštěných chodbách vedoucích do obrovské márnice. Old school death metal, který vás na věky prokleje! Smrt je při poslechu velmi blízko! Zlo přichází. Excelentní nahrávka!

Asphyx says:

“Hole Below” is a dark message from the world beyond. If you were looking for delegate from the world beyond you would have to find these American death metal band VASTUM. I am fascinated by their attitude – they hold the old deadly orders transformed them into today´s world and made an album which sounds like an angry monster. The Hell is real! This album proves it. Line up your ashy bones into neat lumps, open the doors into the world beyond and call the undead! These Americans which worship old school death metal are back! They are screaming so powerfully and loudly! Their voice is like the Beast itself. Great ideas, dark and cruel atmosphere, immediacy, drive. This is what makes the new album by VASTUM something absolutely mouldy. The album was recorded in the underground in abandoned halls which lead into an enormous dead house. Old school death metal which will curse you forever! The Death is very close when you listen to this album! The evil is coming. Excellent record!


Seznam skladeb:

Sodomistic Malevolence
Amniosis 
In Sickness and in Death
Intrusions
Hole Below (A Dream of Ritual Abuse)
Empty Breast


Čas: 37:05

 

Sestava/band:


Daniel Butler - vocals
Luca Indrio - bass
Leila Abdul-Rauf - guitars, vocals
Shelby Lermo - guitars
Adam Perry - drums

Share this games :