DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 25. srpna 2016

Home » » Rozhovor - THE DEAD GOATS - My milujeme buzzsaw kytaru a její typický charakteristický švédský feeling!

Rozhovor - THE DEAD GOATS - My milujeme buzzsaw kytaru a její typický charakteristický švédský feeling!


Rozhovor s polskou death metalou kapelou THE DEAD GOATS.
Přeložila Markéta, děkujeme!


Ave THE DEAD GOATS! Nikde jsem s vámi nenašel žádný rozhovor v češtině. Poprosím tě tedy nejdřív, abys čtenářům, kteří vás ještě neznají, představil kapelu. Můžeš klidně začít úplně od začátku a provést nás celou historií THE DEAD GOATS.

Ahoj! Žádný rozhovor s námi nenajdeš, protože tohle je naše poprvé. A zajímavější na tom je to, že se takhle o naší skromné bandě šílenců může dozvědět víc lidí. No ale, abych začal od začátku. Nápad vytvořit THE DEAD GOATS se zrodil během poslední evropské šňůry grindcoru NEUROPATHIA v roce 2010. S nápadem přišel náš bubeník Radek už asi před milionem let a přidal se k tomu TDG basista Marcin (mimochodem jsme několikrát hráli v ČR a jedna z našich prvních nahrávek, split CD s Vampirics Motives, byla vydána u Bizarre Leprous Production, kteří jsou labelem z Čech). Kapela měla pauzu, protože přišly nějaké vážné problémy se dvěma kytaristy najednou a hledaly se náhrady. To nás vedlo k tomu, že jsme přemýšleli nad změnou a zvažovali jsme zvuk Stockholmu 90. let. Naplánovali jsme některé více či méně seriózní nápady a později je přivedli k životu s naším kytaristou Pawelem, kterým nám zachránil zadky. Několikrát s námi totiž hrál na koncertech NEUROPATHIE místo původních členů, protože jsme koncerty měli naplánované a nešlo je zrušit. Od ledna 2011, těch pár měsíců nepříliš častého zkoušení přineslo dostatek materiálu na vytvoření nové desky. To vše pod křídly malého nezávislého polského labelu „Instant Classic“, který vedou dva hudební nadšenci. A nakonec pod vedením našeho kamaráda Tukana vyšla LP deska „Dark Side Of Punk Records“. Od roku 2013 do 2016 jsme měli dost napilno. Spolupracovali jsme s mnoha kapelami a labely a vzniklo z toho 12 EP, CD demo, 7 split EP, 12 split LP/CD, mCD/7 a nakonec druhé dlouho hrající album „All Of Them Witches“. Hráli jsme hodně koncertů v Polsku, Čechách, Německu, Holandsku, Belgii a Irsku. Hráli jsme také s Napalm Death, Nasum, Black Breath, Calm The Fire, Icon Of Evil, In Twilight´s Embrace a dalšími. A život jde pořád dál a dál…


Právě poslouchám vaši novinku „All of Them Witches“ a připadám si, jako bych byl zavřený v nějaké kobce spolu s DISMEMBER, NIHILIST, ENTRAILS a INTERMENT. Deska má skvělý švédský sound. Kde jste album nahrávali a jak jste s výsledkem spokojen? Mluvili jste nějak do výsledného zvuku?

Děkujeme! Od našeho 12. split LP alba jsme s našimi soudruhy Icon Of Evil nahrávali všechno ve studiu našeho kamaráda Sphieratz v Bialystoku. Jsme moc líní na to, abychom se přesouvali z našeho rodného města a abych byl upřímný, tak jsme nikdy netrávili ve studiu víc jak 5-6 dní. A nezáleží na tom, jak dlouhé album bylo, nebo jestli se jednalo o split album, nebo jen MCD. Jinak bychom se totiž vzájemně přizabili a unudili k smrti. Ale poslední dvě vydání („Don´t Go In The Tomb“ a „All Of Them Witches“) byla nahrána ve stejném studiu, ale mix a mastering jsme tvořili v Satanic Audio v Sosnowiec v Polsku. O práci Haldora Grunberga jsme slyšeli spoustu dobrého a tak nějak jsme si sedli, spolupráce byla perfektní. (Hmm..nebo si to alespoň myslím, ale nevím jak Haldor) Všechny kapely zněly přesně tak, jak jsme chtěli, tedy když vezmeme v úvahu vybavení, které jsme měli během nahrávání. Stěžování nám teď k ničemu není. Měli jsme na práci dost času a počítali jsme i s rezervou, kdyby se něco stalo. Jde přeci jen o nás. Takže ano! Jsme s výsledkem na „All Of Them Witches“ spokojeni. Moc se nám líbí buzzsaw kytara!

Jakým způsobem vznikal nový materiál pro „All of Them Witches“? Jak vlastně tvoří/skládají THE DEAD GOATS?

Hm…tak to budu muset chvíli přemýšlet. Máme 8 písní plus krátké instrumentální intro, které vzniklo při nahrávání. Takže odpověď by byla 8 zkoušek.  Měli jsme pocit, že musíme začít pracovat na dlouhohrajícím albu. A tak jsme to udělali! Pokud jde o proces skládání písní, tak od začátku jsme se scházeli na zkouškách s nápady a přinášeli jsme vždycky asi 70-80% nového materiálu. Další zkoušku jsme píseň dokončili a začali pracovat na nové. Jak jednoduché.

Zatím máte na svém kontě jedinou dlouhohrající desku „Path of the Goat“ z roku 2012. Ke mně se ale dostala informace o vás až vydáním EP „Don´t Go In The Tomb“ (2015) u Arachnophobia Records. Myslím, že tenhle label vám, co se týká propagace, udělal velkou reklamu. Proč jste u něj vlastně nevydali i novinku „All of Them Witches“ a přešli k Testimony Records?

Abych byl upřímný, tak dodnes vlastně nevíme, zda vlastník Arachnophobia Records Kryzstof je s výsledkem spokojený. „Don´t Go In The Tomb“ se nejdříve mělo dávat na 12. split s naší přátelskou kapelou Calm The Fire (rozhodně se na ně podívejte). Naneštěstí pro nás se připravovali na jejich nové dlouhohrající album. Tak jsme zavolali Krzystofovi (jen připomínám, že naše „Ferox“ demo verze byla také vydána u Arachnophobie) a ten souhlasil, aniž by slyšel jediný riff. Doufáme, že tohoto rozhodnutí nelituje. Udělal nám tím obrovskou službu. A pokud jde o „AOTW“ tak si vůbec nepamatuji, jak jsme narazili na Testimony Records. Prostě nám dali nabídku, ta pro nás byla přijatelná a tak jsme ji vzali.


„All of Them Witches“ má barevný hororový obal. Je pod ním podepsán váš bubeník. Jeho práce se mi líbí, ale proč jste zvolili barevný motiv? Mělo to nějaký zvláštní důvod? Jak jste vůbec nápad na obal vybírali?

Podívej se na obal našeho minulého alba – je tam hodně barevné grafiky až na MCD a poslední 7 split album. Svět není jen černobílý, Jakube. Měl by ses zeptat Radka, co bylo jeho hlavní inspirací. On a Pawel (náš kytarista) přišli s nápadem, že chtějí naše druhé dlouhohrající album udržet v „čarodějném“ duchu. A tak se vracel zpátky ke svému koníčku z mládí a zeptal se nás, zda nemáme problém s tím, aby udělal obal alba. Neustále nás informoval o všech krocích a postupech. Nám se jeho nápad líbil a přijali jsme ho. Navíc to byl asi nejlepší způsob, jak ukázat lidem, čeho je schopen. Samozřejmě jsme ale jen tupě nezírali na Radkův výkon a měli jsme sami pár nápadů a doporučení. Jsme s výsledkem obalu moc spokojeni, protože k nám perfektně sedí.

Kdo je autorem textů a o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci? Zdá se, že máte rádi horory. Prozradíš nám, které?

Co si pamatuji, tak jsme se všichni vlastně stali básníky. Naše texty se v podstatě zabývají dennodenními problémy a závisejí na naší náladě a stavu země. Horor, zombie, čarodějnice, veškeré druhy špatností a čarodějnictví, stvoření ze záhrobí, nebo zatracení, opuštěné vesnice. To všechno je jen zdůrazněním, ale není to to správné oslnění nestoudné brutality. Spíše se zaměřujeme na atmosféru a klima hororů. Existuje až moc filmů na to, abych tady některé vyjmenovával. Stačí si poslechnout ukázky použité téměř v každé naší nahrávce a v podstatě obecně pochopíš, o jaké horory jde. Ale vždycky dáváme na přední místo film Lucio Fulci Contraband.


Hrajete typický, klasický švédský death metal. Nikdy jste z téhle cesty neuhnuli, jste „ortodoxní“. Osobně je to jeden z důvodů, proč se mi vaše tvorba tolik líbí, ale nelákalo tě někdy zkusit hrát něco trošku jiného, nějak tvorbu THE DEAD GOATS ozvláštnit?

My milujeme buzzsaw kytaru a ten její typický charakteristický švédský feeling! Vlastně si ani nedovedeme představit, že by THE DEAD GOATS hráli něco jiného. Už od počátku kapely jsme věděli, co chceme hrát. Záleží nám na celkovém zvuku a na tom, zda nástroje znějí dohromady dobře. Pokud znáš naší diskografii, tak víš, že každé album zní odlišně, než to předchozí. Ale stále se snažíme o dokonalost! A možná pokud jde o kapelu, tak jsme „ortodoxní“. Ale abych tě opravil – každý den posloucháme naprosto odlišnou muziku. Já a Radek máme rádi Blink 182, Smashing Pumpkins, nebo Regurgitate! Nedokážu si představit dobrou pařbu bez Cock Sparrer – starý polský punk rock, nebo starší Ministry nahrávky.  Pawel si užívá The National, Morrisey, Johny Cash, ale taky King Dude, Satyricon, Behemoth, nebo Batushka. Navíc, někteří z nás chtěli hrát, nebo dokonce měli plány, že budou hrát absolutně odlišnou muziku. Ale všichni máme problém s tím, že času je prostě málo na to, abychom se odklonili od toho, co děláme. Nejsme ti, co by přebíhali z jedné kariéry do druhé. Ale každý projekt si řešíme odděleně. Ale abych konečně zodpověděl Tvoji otázku – ne! Nikdy jsme nepřemýšleli nad tím, měnit naší muziku a dělat jí speciálnější. Podle nás je všechno tak, jak má být a není potřeba nic měnit.


Mám doma vaše splitko s německými REVEL IN FLESH (2014). Obě kapely jste předvedly opravdu perfektní švédskou práci! Nahrávka byla vydána na vinylu. Vinyl jako médium se poslední dobou vrací. Vyjde novinka „All of Them Witches“ také na gramodesce? Jaký máš vůbec vztah k vinylům? Sbíráš je? Máš rozsáhlou sbírku? 

No jasně! Během odpovídání na Tvoje otázky je LP verze alba „All Of Them Witches“ v tiskárně. Takže teď jen záleží na našem labelu, kdy to vypustí. 66.6% z nás sbírá vinyl. Nemůžeme se úplně považovat za „LP maniaky“, ale máme víc desek v tomhle formátu. Jediná šance jak si je poslechnout je buď počkat na streaming, nebo koupit! Já jsem nejdřív začal sbírat CDčka (před mnoha lety), takže bych asi řekl, že jsem se soustředil hlavně na tenhle nosič. Hudbu vlastně nestahuji vůbec, spíš si počkám, dokud si album nemůžu koupit sám – i když to kolikrát trvá měsíce od vydání). Svoje dobrodružství za LP deskami jsem začal poměrně nedávno, takže bych řekl, že moje sbírka je velice slabá. Ale jsem si jistý, že bys tu našel dost zajímavých alb.

Na podzim jste jeli turné s F.A. M. po Slovensku. Jak se vám u našich sousedů/bratrů líbilo a jak koncerty dopadly? Jestli se nepletu, tak jste už hráli i u nás v Čechách. Vzpomeneš si ještě, kde to bylo a jaké jste měli z vystoupení pocity?

Celá ta krátká šňůra po Slovensku byla skvěle spořádaná. Dělal to Twiggy (pokud tohle čteš – ještě jednou díky za pozvání!). Hrozně jsme si to užili. Nejdůležitější bylo, že jsme tam byli s milovanými F.A.M. Líbáme a objímáme! Máš pravdu – hráli jsme další krátkou šnůru v roce 2014 s Brutally Deceased a jednou jsme se zúčastnili Power Grindcore Festivalu v Brně, loňský podzim. Cestování nás baví a rádi hrajeme živě. A pokud si dobře pamatuji, u Vás to bylo stejné! Doufám, že k Vám zase brzy zavítáme!


U nás v Čechách vnímáme polskou scénu jako něco obrovského, pro naši malou zemi nedosažitelného. Máte spousty klubů, velké množství skvělých kapel, labelů, tisíce nadšených fanoušků. Je to tak doopravdy? Opravdu chodí lidé hodně na koncerty? Cítíte jako kapela podporu? Kupují se vaše CD, vinyly, merchandise? Když třeba máte koncert v nějakém menším klubu, kolik tak přijde lidí?

Nejsem si úplně jistý, jestli je to u nás tak, jak popisuješ. Pokud je polská scéna tak obrovská, silná a plná nadšených fanoušků, jak je možné, že Vy máte v ČR tolik skvělých festivalů (především Obscene Extreme) a my nemáme žádný? Ale rozhodně nemůžeme popřít to, že nás lidé podporují – naše debutové album „Path Of The Goat“ je v CD verzi vyprodané. Také se vyprodalo 7“ split album s Revel In Flesh a 12“ EP „Children Of The Fungus“. Věřím, že naše předchozí labely (Dark Side Of Punk, SMG, Arachnophobia Rec., Long Walk Rec.) si na prodej ostatních nahrávek také nemohou úplně stěžovat. Ale ta samotná návštěvnost záleží na tom, kde se zrovna hraje, na typu klubu, datu a dalších koncertech, které zrovna probíhají. Takže Ti vlastně přesně nemohu odpovědět. Ale abych uvedl alespoň nějaký příklad, tak při cestě s In Twilight´s Embrace (což byla malá šnůra po menších klubech) byla návštěvnost na každém koncertě mezi 90 a 100 lidmi. Musím ale zmínit, že celá tour byla tak trochu udělej si sám. Bez sponzorů, reklam a i tak jsme byli spokojeni.

Hrajete pro polskou scénu poměrně netypický druh death metalu. Většina vašich kapel kombinuje smrt s black metalem. „Švédský death metal“ znám z Polska jen od ULCER, od vás a moc dalších kapel mě nenapadá? Můžeš nám některé doporučit?

Co se týče „švédského death metalu“, tolik jich zase není a jsou tedy velice snadno k nalezení. Rozhodně za sebe mohu jedině doporučit kapelu mého kamaráda „In Twilight´s Embrace“. Těm v žilách koluje At The Gates, takže hrají něco odlišného než my v TDG, ale rozhodně stojí za poslech.

Jak vás vůbec vnímají ve vaší zemi fanoušci? Jste pro ně jen „ti, co hrají jako Švédi“ nebo se o vaší muziku zajímají pečlivěji a hlouběji? V dnešní době jsou přeci jen v death metalu více „ceněné“ a vyzdvihované technicky a brutálně hrající kapely.

To se musíš zeptat lidí, kteří poslouchají The Dead Goats (schválně nepoužívám slovo fanoušci), jak oni vidí nás. Nikdy jsme se nesnažili bojovat za pověst. Jsme obyčejní kluci ze severo-východního Polska, kteří nosí bundy, Conversky a milují punk rock. Myslíš, že je to na dnešní dobu dost metalové?


Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

ENTOMBED – „Clandestine“! Dá se to považovat za nové album? J Co poslouchám teď aktuálně jsou BLINK 182 – „California“. No, ale teď vážně. Doporučil bych CALM THE FIRE – „Doomed From The Start“, ICON OF EVIL – „Syfilis Mentalis“, ASS TO MOUTH – „Degenerate“, IN TWILIGHT´S EMBRACE – „The Grim Muse“ a jejich nové mCD album „Trembling“. Poslední ROTTEN SOUND, BLACK BREATH, FURIA…Ale je zbytečné je vyjmenovávat všechny. Ale moment, nemůžu se dočkat, až uslyším MEAT SPRADER (novou polskou kapelu s ex členy z DEAD INFECTION, SQUASH BOWELS, THE DEAD GOATS/NEUROPATHIA). To bude pecka!

Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

Českou metalovou scénu známe docela dobře. Jak jsem již zmínil – BRUTALLY DECEASED! Pak CEREBRAL TURBULENCY, GRIDE, MALIGNANT TUMOUR, NEEDFUL THINGS, INGROWING, FLESHLESS, DYSANGELIUM, DEOAG – to jsou první, co mě napadají. A samozřejmě moje srdcovka JIG-AI! Radek by jich asi vyjmenoval víc, protože je to maniak do grind core. Zná tu scénu už víc jak 18 let! Pokaždé, když přijedeme do Čech, tak si plácá s lidmi se kterými spolupracoval v minulosti.


Co chystají THE DEAD GOATS v nejbližších měsících? Navštívíte také Českou republiku?

Naší prioritou je teď najít novou zkušebnu, protože naše milovaná zkušebna byla vytopena…naštěstí jsme dokázali sehnat téměř stejné vybavení, jako jsme měli předtím. Mezitím se budeme věnovat přípravám na další 12“ split LP (labely jsou připravené, druhá kapela taky a máme i připravený cover). Později se budeme zaměřovat na další dlouho hrající album. Chceme se vyhnout další 4 roční pauze v naší diskografii. A taky chystáme něco speciálního, ale to je zatím ještě tajemství.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Moc děkujeme za rozhovor a zájem o naší muziku! Snad ses u toho moc nenudil. Někde se uvidíme. Na zdraví!


https://testimonyrecords.bandcamp.com/album/all-of-them-witches
https://www.facebook.com/TheDeadGoats/photos
https://www.facebook.com/testimonyrecords
http://www.testimonyrecords.bigcartel.com/

Share this games :