DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 27. října 2016

Home » » Rozhovor - LECTERN - Texty občas píšu se samotnou smrtkou za zády.

Rozhovor - LECTERN - Texty občas píšu se samotnou smrtkou za zády.

Rozhovor s italskou death metalovou kapelou LECTERN.

- odpovídal Fabio a Marco.

přeložila Markéta, děkujeme!

Recenze/review - LECTERN - Precept of Delator (2016)
Minirecenze/minireview - LECTERN – Fractricidal Concelebration (2015)
Few questions - interview with LECTERN

Ave LECTERN! Od září máte venku novou desku „Precept of Delator“. Jak ji vnímáš teď, s odstupem času? Co na ní říkají fanoušci? A jak dopadla u hudebních kritiků?

Fabio: Jsme na tuhle novou výzvu připraveni. Tím mám na mysli, že jsme nahráli album a teď jsme připraveni na vydávání gigů a soustředíme se na promování s naším labelem. To co přijde v budoucnu, by naší kapele mělo pomoci v tom, abychom tu naší přezdívku tradovali po celém světě. Musíme růst, potřebujeme větší publikum, více koncertů a tak vůbec všechno.

Marco: Precept Of Delator je bezpochyby dospělejší práce. Při tvorbě songů jsme si dali opravdu na čas a soustředili se hodně na detaily. Zatím je album hodně dobře přijímáno a díky title track klipu nabíráme nové a nové fanoušky.


Jakým způsobem vznikal nový materiál pro „Precept of Delator“? Jak vlastně tvoří/skládají LECTERN?

Fabio: Pietro píše všechny naše riffy a já píšu texty. Slova skládáme jako první a pak až teprve hudbu. Pietro většinou píše hudbu doma a ne tolik ve zkušebně. Když se pak potkáme, přidáváme k tomu svoje nápady a snažíme se, aby riffy fungovaly, a pak hrajeme. Občas uděláme perfektní věci, ale někdy také ne. Když slyším některé riffy na novém albu, tak musím přiznat, že jsou tam nějaké části, u kterých jsem mohl být opatrnější, a teď se mi to tolik nelíbí. Musím se to ale naučit do budoucna a měl bych se snažit vysvětlit to i zbytku kapely aniž by to vypadalo jako nucení. Můžeš mít něco v hlavě a představovat si, že to bude fungovat jen tak, jak to vidíš Ty. Ale takhle to prostě nefunguje.

Marco: Pietro neustále skládal už od vydání Fratricidal Concelebration a Erikova odchodu. Při poslechu nových tónů převzal Fabio skládání. Pak jsme začali spolupracovat na slovech k hudbě a riffům.

Kdo je autorem textů na „Precept of Delator“?  A o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci?

Fabio: Všechny texty jsem psal proti křesťanství, ale tentokrát jsem psal i o tématech jako jsou kněží a pedofilie, bilokaci zla, o démonech, kteří ukradli tajemství nesmrtelnosti od Boha pro Satana. Já vím, je to trochu složitější na vysvětlování, pro mě je to taky těžké – pero občas píše samo! Nebo bych možná řekl, že občas píšu se samotnou smrtkou za zády.


Kdo je autor obalu novinky „Precept of Delator“? Jeho práce se mi hodně líbí. Jak jste vůbec motiv na obal vybírali?

Fabio: Adi Dechristianize udělal obal alba. Já mu dal pár nápadů a on si z nich něco vzal. Jediný problém pro mě je ten, že se tam toho na obalu moc děje, je tam toho prostě moc. Ale doufám, že s ním budeme spolupracovat znovu.


Skvělý je zvuk celé nahrávky. Je temný, studený a ostrý zároveň. V jakém studiu jste album nahrávali? Mluvili jste jako kapela do výsledného zvuku, masteringu?

Fabio: Stejně jako při nahrávání Fratricidal Concelebration jsme nahrávali v The Outer Sound Studios s producentem Giuseppe Orlando. Já měl jasnou představu o zvuku, především o kytarách: masivní a špinavé. Když hraješ 4 tony pod, tak přece tohle zemětřesení musí slyšet celý svět, ne?

Marco: Nové album jsme nahrávali v The Outer Sound Studios s Guiseppe Orlando (ex – Novembre, Airlines Of Terror, The Foreshadowing). Hrozně jsme si to užili a byla to skvělá zkušenost s ním spolupracovat. Nemohli jsme si vybrat lépe.


Nové album vyšlo u polských Via Nocturna. Proč jste si vybrali právě tento label a jak jste s jeho prací spokojeni?

Fabio: Spojili jsme se s pár labely a oni nám odpověděli s jejich nejlepšími nabídkami. Ano, jsem velmi spokojený s jejich prací, díky Fabianovi a Piotrovi.

V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Fabio: Já osobně tedy pořád ještě kupuji a objednávám fyzické výrobky. Jsem blázen do alb! Pocházím ze staré školy a moje mentalita je naprosto odlišná od teenagerů. Žijeme v roce 2016 a myslím, že je naprosto normální stahovat a v tomhle směru i krást alba. Protože tady opravdu mluvíme o krádeži! Ale pokud labely dovolují něco jako je digitální hudba, a to si přeberte, jak chcete, tak se potom celková perspektiva bohužel mění. Občas poslouchám hudbu na počítači, v telefonu anebo přes USB v autě. Ale co naprosto zbožňuji, je dotknout se alba a poslechnout si ten originální zvuk, přečíst si texty, celé album si prohlédnout, podívat se na fotky a obal alba s veškerými detaily!

Marco: Samozřejmě hlavním cílem alba, alespoň pro mě, je šířit naší muziku a umožnit lidem, aby poznali, kdo jsme a ne jen prodávat alba. Jasně, není to totéž jako v 80. a 90. letech, ale na druhou stranu dávám to možnost šířit hudbu mnohem rychleji, když máme dobrý propagační plán.


Myslím, že „Precept of Delator“ by nejvíc slušelo vydání na vinylu. Neuvažujete o tom? Jaký je vlastně tvůj vztah ke gramodeskám, k jejich zvuku? Jsi sběratelem?

Fabio: V naší smlouvě byla část o vinylu, ale nemyslím si, že by byl teď zrovna ideální čas na to ho vydat! Jeden francouzský label se mi ozval a nabídl nám kazetovou verzi, ale zase – tohle album je venku teprve pár týdnů. Uvidíme, co se stane jak s albem, tak i s merchem. Jasně, LPčka jsou skvělá věc, to souhlasím! Tak doufejme!

U nás v Čechách nechodí na death metal zrovna příliš moc lidí. Jak je tomu u vás v Itálii? Podporují fanoušci kapely? Kupují CD, merchandise apod.?

Fabio: To záleží. Když je kapela dobrá, tak fanoušci přijdou a kupují merch. My máme hodně koncertů, ale občas je organizace opravdu příšerná. Nemůžu věřit, že v Čechách lidi nechodí na tyhle koncerty!

Marco: Death metal moc populární není, možná jen v některých severských zemích a v Americe. Ale my si na podporu nemůžeme stěžovat už od prvního koncertu ve Finsku a nejen přes prodej CD a merche.

Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

Fabio: Mám nové album Meshuggah a to je prostě nářez!

Marco: Induction. Kapela s obrovskou energií! Time Is Up od Havok. Každý dnes potřebuje trochu toho thrash metalu
.
Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

Fabio: Krabathor je pro mě číslo jedna, ale také Hypnos a Master´s Hammer, ale ty poslední znám jen podle jména.


Co chystají LECTERN v nejbližších měsících?

Fabio: Budeme mít focení, koncerty a hodně propagace. Udělali jsme pět videoklipů pro pět písní z nového alba. Máme toho hodně a navíc chystáme nové písně pro další album a taky zkoušíme jako blázni.

Marco: Nové koncerty, nová místa, noví přátelé a nějaká piva, asi!

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Fabio: Doufám, že tyhle skvělé věci, které nám přeješ, brzy vyjdou! Uvidíme se v Čechách!


Fabio Bava: vokály, basa
Pietro Sabato: kytara
Gabriele Cruz: kytara
Marco Valentine: bicí 


Bisbetical (1999)
Salvific Of Perhaps Lambent (2010)
Lectern (2013)
Fratricidal Concelebration (2015)
Precept Of Delator (2016)

Share this games :