DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 17. listopadu 2016

Home » » Rozhovor - ZORA - Brutální nenávistný death metal z Itálie!

Rozhovor - ZORA - Brutální nenávistný death metal z Itálie!

Rozhovor s italskou death metalovou skupinou ZORA.

- odpovídal Tat0 a GLK .

přeložila Markéta, děkujeme!


Ave ZORA! Od září máte venku novou desku „Scream your hate“. Jak ji vnímáš teď, s odstupem času? Co na ní říkají fanoušci? A jak dopadla u hudebních kritiků?

Tat0: Ave i Tobě, Jakube! A děkujeme za prostor v Deadly Storm! Samozřejmě, naše nové album Scream Your Hate je už venku, devět písní, 35 minut brutálního hate death metalu. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Asi je ještě brzy na nějaké kritizování vzhledem k tomu, že je album venku jen měsíc. Ale spousta lidí je už s albem spokojená a doufáme, že nezklameme ty, kteří si ho pustí.

Novinka je teprve vaším druhým dlouhohrajícím albem v historii. Na to, že hrajete od roku 2003, to není moc. Co je toho příčinou? Nebyl čas nebo peníze?

Tat0: Ano, to je pravda, nějakou dobu jsme nic nového nevydali. Od roku 2003 do dnes jsme vydali jedno demo, jedno MCD, jeden SPLIT, dvě plná alba a dva singly. Nějaké problémy byly, protože v kapele proběhly určité změny během těch několika let. Ale v základu bylo vlastně hlavním motivem to, že nejraději pracujeme tehdy, když chceme a když máme tu správnou chuť. Také nemáme rádi, když na nás někdo tlačí. Pracujeme prostě jen v klidu.


V death metalu se občas zapomíná na texty. Vy zpíváte o temnotě, smrti. O čem jsou texty na novém albu a kdo je jejich autorem? Snažíte se jimi něco sdělit, předat nějaké poselství?

Tat0: V ZORA si zakládáme na textech. Přenášejí poselství, které chceme ukázat v každé naší práci. Pro nás je hudba komunikace a proto musí přinést konkrétní poselství samo o sobě, ne žádné nesmyslné poselství s improvizovanými texty, které jsou psané na hudbu. Texty píšu já, ale mohl by je v podstatě psát kdokoli z nás, protože naše témata odrážejí takový náš společný názor a motiv. Máme rádi výbušnost a nabíjení a nezastáváme žádné politické názory. Jediná barva je barva hoven, co se ponořují do tohoto světa.

Jakým způsobem u ZORA vnikají nové skladby? Jak probíhá samotný proces tvorby nového materiálu? Kdo je autorem hudby?

Tat0: Všechny písně jsou tvořené ze základu, na kterém pracuje celá kapela. Nezáleží na tom, kdo vytvoří kostru písně, musí to být ZORA píseň. To je důležité – instinktivní, bez plánovaného klišé a musí tam být naprostá svoboda projevu.

GLK: Nejprve Tat0 tvoří kostru písní. Pak se sejdeme a děláme riffy. Následně spolupracujeme s Giampiero, který změní části pro bubny. Je to mravenčí práce, ale přináší svoje výsledky. Taková forma práce je výsledkem logistické situace kapely.


Kdo je autor obalu novinky „Scream your hate“? Jeho práce se mi hodně líbí. Jak jste vůbec motiv na obal vybírali?

Tat0: Máme velikou radost, že se Ti obal líbí. Je to práce Alessia D´amica BlackOwl Art. Je to umělec, který pracuje s designem a grafikou už docela dlouho. Už pro nás nějakou práci dělal – Slave of Mind (single 2001) a dělal také trička s Brutality Is The Only Way. Je to člověk, který okamžitě chápe naše záměry. Jen mu řekneme, co chceme vyjádřit a on z toho udělá grafiku. Jsme opravdu spokojeni s jeho prací, protože přesně vyjadřuje to, co mají naše alba předat.

Skvělý je zvuk celé nahrávky. Je temný, studený a ostrý zároveň. V jakém studiu jste album nahrávali? Mluvili jste jako kapela do výsledného zvuku, masteringu?

Tat0: GLK je zodpovědný za zvuk. Není to jen náš kytarista, ale také se stará o mixing a mastering ve své SoundFarm. Díky tomu můžeme být pokaždé pyšní na naší tvorbu. Všechno jsme, kromě bubnů, jsme nahrávali ve Valkar Stiduo na Sardinii (náš bubením Giampiero Serra tam žije). Každé album dobře odkazuje na náš vkus.

GLK: Děkujeme za to, že se Ti líbí náš zvuk. Pracoval jsem dost tvrdě, abych se dostal s hudbou tam, kde jsme bez jakýchkoli kompromisů. Snažím se vždycky taky vyhovět zpěvákovi, který nemá rád moc otevřené a mixované hlasy!


Nové album vyšlo vlastním nákladem. Proč vlastně? Oslovili jste nějaké labely? Jestli se nepletu, tak minulou deskou jste vydali u Bloodred Horizon Records.

Tat0: První demo jsme vydali u Eyes of Dead Production (Itálie), druhý produkt U.V.A MCD byl vydán u Malicious Intent Records (USA) a první plné album Gore jsme vydali u Bloodred Horizon Records (AU). Když vydáme naše dílo, tak na nikoho a nic nečekáme. Chceme, aby se hudba točila, a snažíme se ji přenést přes všechny možné kanály skrze samo produkci. Nevadí nám, když chce nějaký label znovu vydat naší muziku. Labely se kterými jsme zatím pracovali, byly všechny seriózní a profesionální. Nikdy po nás nic nechtěli. Ale obecně si myslíme, že labely nemohou měnit historii kapel, protože poslední dobou to funguje tak, že každý může podepsat smlouvu a labely se změnily. Existují sice výjimky a některé labely pořád pracují seriózně. Spousta labelů neinvestuje peníze do kapel, ale přímo chtějí peníze po kapele a to naprosto zabíjí kapelu. Labely se nezajímají o investování do kapel, protože už peníze dávno vydělali díky ždímání samotné kapely. Takovou formu spolupráce odmítáme. Proto promujeme naši práci sami a ceníme si všech nabídek, které k nám přijdou.

Historie kapely se datuje až do roku 2003. Jak vůbec vznikl nápad, hrát death metal? Kdo byl vaším vzorem? Zavzpomínej pro nás prosím! Jaké to vlastně je, být v v Itálii death metalovou kapelou?

Tat0: Kapela byla vytvořena v roce 2003. Měli jsme nějaké riffy, které jsme hráli s bývalým bubeníkem a tak jsme stvořili kapelu. Jméno ZORA jsme zvolili podle pitbula našeho kamaráda (ten nám namaloval logo). Ten byl hodně divoký, protože předchozí majitelé se k němu nechovali zrovna hezky a tak se tohle jméno zdálo jako perfektní pro naši formující se kapelu. Muzikálně pocházíme z death metalové školy, ale máme rádi vše, co odkazuje k extrémní hudbě – od thrashe k black metalu. Nejsme inspirování žádnou konkrétní kapelou, spíš celkově žánrem. Hrát death metal v Itálii znamená, že nemůžeš počítat s úspěchem, protože tohle rozhodně není populární žánr v naší zemi. Znamená to, že musíš hrát s vášní, musíš si to užívat. Pořád se musíš snažit poprat se s ignorací většiny lidí, kteří si pořád myslí, že je to ďábelské a snaží se vyhnout metalové muzice…

GLK: Já si myslím, že většina inspirace kapely, především v jejích začátcích, pocházela z určitého typu amerického death metalu, ale vždycky to byly ty brutálnější a extrémnější verze, hlavně Grind style. Ačkoli teď mluvím o období, kdy jsem ještě nebyl součástí kapely, pořád tam ten vzrůst a evoluci vidím.


V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Tat0: Hned jak jsme album vydali, tak jsme ho nahráli na YouTube. Myslím, že to záleží. Jsme undergroundová kapela a nemá smysl si hrát na hvězdy – sami upřednostňujeme zprostředkovávat naši muziku všemi možnými způsoby. Samozřejmě jsme také vydali několik CD kopií pro ty, kteří mají rádi něco fyzického, ale myslíme si, že se to dnes už hodně vytrácí. V undergroundu, v takovém levelu jako jsme my, se nevyplatí nevyužívat všechny možné zdroje pro sdílení muziky, jak digitální, tak ty fyzické. V dnešní době musí každý, kdo se chce živit muzikou, sdílet svoji hudbu online.

GLK: Stahování hudby je samozřejmě nevýhodně pro většinu lidí v této oblasti podnikání. Když se podívám na internet, tak vidím, kolik nových songů je venku, kolik neustálých znovu vydávání probíhá a to je naprostý luxus. Vlastně si myslím, že tohle všechno pomáhá k tomu, aby se tenhle druh obchodu znovu dostal na výšinu, ale možná se pletu.

U nás v Čechách nechodí na death metal zrovna příliš moc lidí. Jak je tomu u vás v Itálii? Podporují fanoušci kapely? Kupují CD, merchandise apod.?

Tat0: Já věřím, že taková situace je všude. V Itálii do malých klubů chodí kolem sta lidí. Něco jiného jsou veliké festivaly – existují dvě formy festivalů: krásné a obrovské. Ale ti kteří chodí na živé koncerty určitě i kupují merch víc, než lidé online.

GLK: Přesně, někdy když se jdeme podívat na větší live show, tak je tam více lidí než na undergroundovém živáku. Živé koncerty jsou vždycky anomálie.


Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

Tat0: Určitě se hodně zajímáme o underground, protože ten pořád produkuje svěží nápady. Je hodně kapel a alb, které by stálo za to zmínit. Pokud jde o italské kapely, které stojí za zmínku, tak určitě: Schizo - Dr.Gore - Ultimo mondo cannibale - Corpsefucking Arts – Vulvectomy - Devangelic – Antropofagus – Electrocution a mnoho dalších. Některé jsou pro Itálii historické.

GLK: Poslední Warfect, Infernal War, The Wretched End

Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

Tat0: Uričtě Fleshless – Malignant Tumor a další kapely. Myslím, že vaše scéna má co nabídnout a máte také hodně skvělých festivalů.

Co chystají ZORA v nejbližších měsících?

Tat0: Budeme určitě propagovat nové album na internetu. V současné době nemáme přímo určený program, máme pár nápadů na produkci, ale určitě budeme hrát nový materiál.
GLK: Určitě budeme psát brutální hudbu, dokud nám nedojde dech!

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.


Tat0: My děkujeme za prostor, který jsi nám dal, a jsme velmi šťastní, že jsme si s Tebou mohli vyměnit pár slov. Doufáme, že se zase brzy shledáme s novinkami. Uvidíme se, kámo /m/!


Share this games :